Igor Matovič a hnutie OĽANO po svojom nástupe k moci v roku 2020 priniesli veľké očakávania, keď sľubovali boj proti korupcii, transparentnosť a zmenu politickej kultúry.
Avšak ich pôsobenie vo vláde bolo sprevádzané viacerými zásadnými chybami, ktoré postupne oslabili ich podporu a spôsobili politickú nestabilitu.
1. Chaotické riadenie počas pandémie COVID-19
Jedným z najväčších pochybení bolo nezvládnutie pandémie COVID-19. Hoci Matovičova vláda mala na začiatku podporu verejnosti, chaotická komunikácia, nejasné pravidlá a zlé manažovanie situácie túto dôveru rýchlo zničili. Masové testovanie antigénovými testami, ktoré Matovič presadzoval ako kľúčovú stratégiu, bolo kritizované za vysoké náklady a nízku efektivitu. Nezvládnuté logistické aspekty a časté zmeny v opatreniach len zvyšovali zmätok medzi ľuďmi.
2. Konflikty a polarizácia spoločnosti
Matovičov štýl politiky, založený na konfrontácii a emotívnych prejavoch, viedol k prehlbovaniu polarizácie spoločnosti. Miesto konštruktívneho dialógu často útočil na opozíciu, médiá aj vlastných koaličných partnerov, čím narušil dôveru vo vládnu spoluprácu. Spor s Richardom Sulíkom a jeho označovanie za „idiota“ počas pandémie vyústili do konfliktov, ktoré destabilizovali vládu.
3. Nezvládnuté personálne nominácie
Ďalším problémom boli viaceré nešťastné personálne rozhodnutia. Niektorí nominanti OĽANO nemali dostatočnú odbornú kvalifikáciu na svoje pozície. To vyvolalo kritiku, že hnutie uprednostňuje lojalitu pred kompetentnosťou, čo podkopávalo dôveru v efektívne riadenie štátu.
4. Nedostatok systémových reforiem
Hoci OĽANO prišlo s mnohými sľubmi o reformách, reálne výsledky zostali obmedzené. V oblasti zdravotníctva, školstva či sociálnej politiky sa nedosiahli zásadné zmeny. Matovičove kroky sa často sústredili na populistické gestá (napr. lotéria na podporu očkovania) namiesto dlhodobej vízie a systémových riešení.
5. Rozpad podpory a odchody poslancov
Nejednotnosť hnutia OĽANO sa prejavila aj v parlamente, kde viacerí poslanci odišli alebo sa otvorene stavali proti Matovičovej politike. Tieto vnútorné konflikty oslabili hnutie a jeho pozíciu vo vláde.
6. Daňová a finančná politika
Matovičova daňová reforma, ako napríklad zavedenie tzv. „miliónového plánu“ na financovanie prorodinných opatrení, bola kritizovaná za populizmus a nepripravenosť. Jeho neschopnosť efektívne komunikovať návrhy s koaličnými partnermi často viedla k zmätku a konfliktom.
Celkovo sa Matovič a OĽANO stali symbolom neorganizovaného riadenia a stratenej príležitosti na zmenu. Napriek úspechu v boji proti korupcii ich zlyhania v riadení štátu a konfliktný štýl politiky výrazne oslabili ich podporu medzi voličmi.