burger restaurantburger restaurant

Ostatné dva týždne okrem Omikronu, lockdown-u, či 500 eurových voucherov pre dôchodcov koluje slovenským internetom aj „aféra“ okolo burgrárne v Trnave, známej ako Hollywood Burger. Je však podnik naozaj v práve?

Hollywood Burger som prvý krát zaregistroval pred pár dňami, v čase sprísnenia pandemických opatrení. Arogantný prístup majiteľa, pohŕdanie úradmi a nariadeniami a zvláštne argumenty v diskusiách od komentujúcich naznačovali, že tu niečo nie je v poriadku. Keď sa k tomu pridali invektívy na adresu úradníčok a zdieľanie ich osobných údajov, vrátane domácej adresy, do čoho sa priamo zapojil aj známy slovenský imigrant v UK, bolo jasné, že je tu zopár kostlivcov v skrini pána majiteľa. Je len otázkou času, kedy sa do celého ako „spasitelia“ zamotajú populisti od Kotlebu či Uhríka („odborník“ Heredoš, ktorému ďakujeme za vysoký počet tried na dištančnom štúdiu …).

Čo zatiaľ vieme …

Hollywood Burger zverejňuje „revolucionárske“ videá už pár mesiacov. Prvé dve kontroly z hygieny (Regionálny úrad verejného zdravotníctva, ďalej len RÚVZ) dostali v septembri. Pokutu na mieste odmietli zaplatiť a teda šli na správne konanie. Na úrad sa pán majiteľ Belovič dostavil v parochni, čím sa snažil dať najavo pohŕdanie nariadeniami i úradmi. Už vtedy dostal od úradu pokutu, ktorú predpokladáme, že nezaplatil. Ďaľšie dve kontroly podľa našich info mal z hygieny v novembri. A tu sa dostávame k detailom, ktoré už verejnosť vie pomenej.

Vidíte len to, čo chcú, aby ste videli

Videá s teatrálnymi výstupmi sú pomerne virálne a vzbudzujú pozornosť médií. Video z novembrovej kontroly však šikovne naporcovali na viac častí a prezentujú ho spôsobom, akoby kontroli RÚVZ prebiehali obdeň, hoc to nie je pravda. Účelom je získať priaznivcov a tváriť sa ako martýr. Povedia A, no nepovedia B.

Ako to reálne bolo?

Ak sa v niektorom z tvrdení pomýlim, pán Belovič mi môže kľudne poslať mailom doplňujúce informácie, napríklad doplnené o protokol z kontroly, ktorý vždy obdržal pri kontrole.

Dve kontroly RÚVZ prebehli v septembri. Bolo zistené pochybenie, že personál bol bez rúška/respirátora, či pri stole sedelo viac ľudí, ako povolené štyri osoby, ktoré sa nevedeli/odmietli preukázať podľa platného režimu OTP (očkovaný/testovaný/prekonaný). Svojvoľné zaradenie prevádzky do legislatívne neexistujúceho režimu „Voľná zóna“ ani nebudeme spomínať. Pri prvej kontrole bolo iba upozornenie, pri druhej septembrovej kontrole dostal prvú pokutu, voči ktorej sa odvolal a podľa správnosti by už malo odvolanie riešiť ústredie ÚVZ SR v Bratislave. Po týchto dvoch kontrolách sám majiteľ začal s hanobením mena jednej úradníčky, pričom ako sa vyjadril v deň podania odvolania, má za cieľ maximálne zosmiešniť a strápniť tých, čo tam boli a to pred celým Slovenskom. Bez okolkov, na kameru …

V novembri mal ďaľšie dve kontroly od RÚVZ. Prvá, kde bolo zistené viacnásobné porušenie protipandemických opatrení (nik z personálu nemal respirátor, v priestore prevádzky boli zákazníci mimo režimu OP (očkovaný/prekonaný) , ktorý platí plošne, atď…) , čím dostal prevádzkovateľ pozastavenie činnosti na dobu 30 dní. Podľa zákona je to jediná časová varianta trestu (teda, nedá sa dať 7 či 14 dní, alebo viac ako 30), čo bolo následne porušené okienkovým výdajom a rozvozom. V tomto prípade však RÚVZ pravdepodobne dostal podnet, na základe ktorého musel kontrolu vykonať.

Druhá novembrová kontrola preukázala nedodržanie uzavretia prevádzky, kde prišla výzva na zaplatenie pokuty zo strany polície, ktorá bola nezaplatená a následne postúpená na ďaľšie konanie.

Ďaľšou prezentovanou kontrolou bolo počas vydaja jedál z auta. Túto kontrolu ale nevykonával podľa našich informácií RÚVZ, ale mestský úrad alebo živnostenský odbor krajského úradu a pravdepodobne tiež na podnet.

Pri všetkých kontrolách bolo zistené nejaké porušenie zákona alebo nariadení. Vo väčšine prípadov mu bola udelená pokuta, voči ktorej sa prevádzkovateľ samozrejme odvolal a nechal vec postúpiť na správne konanie, kde suma bude vyššia.

Čiže keby dodržiaval dané nariadenia (a súhlasíme, že niektoré sú možno nelogické alebo takmer likvidačné), veci by sa dali zvládnuť lepšie. Aj úradníci sú len ľudia, ktorí robia svoju prácu a isto ráno nevstanú so slovami „Dnes zruinujem aspoň tri firmy“. Sám sa pohybujem aj v gastre a pri súčasných možnostiach vie gastro aspoň čiastočne fungovať aj vďaka aplikáciam typu Wolt a rozvozu či okienkovému predaju.

Reklama: Vyskúšajte WOLT! Získajte zľavu 4€ na prvú objednávku s promokódom PRACHY vďaka partnerovi stránky prachy.online !

Preto tvrdenie, že tento štát sa snaží zničiť podnikateľov je veľmi prehnané. Pán Belovič sa nepriamo snaží akoby zničiť sám. Dlhodobé porušovanie povinností podnikateľa is new utláčaný živnostník. Rovnako ako práva, máme aj povinnosti. A to si robili aj úradníci. Podľa dostupných informácií, takmer každá kontrola bola na základe viacerých podnetov, ergo nie zo svojvôle úradu.

Kostlivci v skrini

Postupne sa však vynárajú ďaľšie zaujímavé informácie a zároveň sa ozývajú ďaľší ľudia.

Podľa oficiálnej stránky podniku, prevádzku zabezpečuje spoločnosť Qelex, s.r.o. , ktorá však podľa FinStat-u nepodala  výročnú správu a pravdepodobne (keďže existuje možnosť, že údaje na FinState nie sú aktuálne a rešpektujeme prezumpciu neviny) neboli platené dane, či odvody v nejakom rozsahu. To by vysvetľovalo, prečo nemá nárok na kompenzácie od štátu. Či to tak naozaj je, vie len pán Belovič a finančná správa (s ktorou som mal mimochodom ako kontrolovaný dočinenia pred dvoma týždňami a kontrola prebehla v kľude, aj keď mi bola udelená pokuta).

Hodnotenia na Google či FaceBook nebudem komentovať, keďže hodnotenie môže byť skreslené.

Inzerát na odstúpenie prevádzky, ktorý dal majiteľ, ale vlastne ho dala konkurencia. Čítate dobre. Po tom, čo sa začal širiť internetom odkaz na inzerát na stránkach realitnej kancelárie, v diskusiách sa objavili komentáre, ktoré obhajovali majiteľa, že vie, čo robí a je to zámer, lebo ide do väčšieho priestoru. Preto je zvláštne, že prevádzku sa snažil odstúpiť aj s personálom, food truckom, či klientelou … Preto vyznelo vtipne, keď sa v komentároch pod statusom vyrojili diskutujúci, ktorí začali písať vyhrážky trestným oznámením v súvislosti s krivým obvinením atď. Ako dôvod uviedli, že inzerát podala konkurencia, ktorá chcela spoločnosti poškodiť. Pritom inzerát bol na stránke realitnej spoločnosti.

Inzerát Hollywood Burger
Inzerát Hollywood Burger

 

Najlepšie bolo, keď na konci diskusie dotyčný nakoniec hovoril o verzii, že majiteľ ide do väčšieho :))

Taktiež už sa ozvali aj bývalí zamestnanci, ktorí neodišli práve v dobrom. A nebolo ich málo.

Alebo dodávatelia služieb, ktorí nedostali zaplatené a od pána majiteľa dostanú vyhrážku právnikom.

Vyššie spomínaný foodtruck podľa diskutujúcich tiež nespĺňa požiadavky.

Absencia ľudskosti

Chápem z časti hnev na opatrenia a obmedzenia. Pravidlá sú pre všetkých rovnaké a stretávame sa s nimi všetci a denne. Ale glorifikovaním ich porušovania, výsmechu autoritám a zbabelým útokom na ženy s prianím smrti, vulgárnosťou to nedotiahneme nikam. A hlavne dávame zlý vzor našim deťom.

Potom sa stane štandardom, že tu zavládne anarchia a spravodlivosti sa nedovoláte už nikde. A tí, ktorých ste velebili a obhajovali, sa vám otočia chrbtom a hodia cez palubu.

 

 

P.S.: Cieľom článku nie je obhajovať jednu alebo druhú stranu, ale urobiť lepší prierez do zjavne skresľovaného príbehu. Autor článku sám považuje podaktoré kroky úradov, vlády, či kompetentných za nelogické a pomoc (nielen) gastrosektoru za nedostatočnú a oneskorenú. Súčasne chápe snahu o ochranu verejného zdravia v boji s koronavírusom. Popudom na napísanie bola obrovská arogancia, hnev a útoky na ľudí, ktorí tie nariadenia nevymýšľajú … Ženy, dcéry, niekoho príbuzné. Vyhrážky smrťou, či ublížením, šikana a podobné prejavy vulgárnosti zo strany mužov považuje za chrapúnske a zo strany žien (a hlavne matiek, či starých mám) za viac než poľutovania hodné. Hlavne v blížiacom sa čase lásky a pokoja. Takíto ľudia potom budú s falošným úsmevom priať rodine a okoliu od srdca len to najlepšie …

Od Milan Dvorský

Blogger, ITčkár, otec, osobný vodič.

5 myšlienok k článku “Je Hollywood Burger naozaj obeťou?”
  1. Jednou z moznosti, preco sa toto teatro deje je fakt, ze sa majitel spoliehal na odvolanie voci vyhlaskam UVZ, ktore niektori pravnici povazovali za neplatne a protiustavne. rozhodnutie ustavneho sudu z konca novembra im vsak pravdepodobne tuto taktiku nabural…

  2. v podstate si nenapisal nic nove nez to co uz bolo povedane na fb a ako je zretelne obhajujes fasisticku covid vladu a jej uzastne opatrenia. Vladu, ktoru ked porovnam s kotlebovcami tak z toho vyjdu len ako malicky fasulkovia. Pretoze lockdown nema ziadny dopad na ekonomiku, ze :D, ale co taky pisalek moze o tom vediet ak by ako ja nemal kamaratov, ktorych lockdown pripravil o uspory. Na podporu vybavy zdravotnictva nieje, na prijmanie personalu v nemocniciach nieje, na vysie platy sestriciek nieje, na loteriu a testy sa, ale uz najde 😀 Iba fastista podporuje fasisticku vladu a nezmyselne opatrenia no za hollywood burger sa postavim kedykolvek. A to pisem ako vakcinovany nekotlebovec.

    1. V článku píšem aj o tom, že nesúhlasím s viacerými nariadeniami a tobôž už nie matovicom, ci sulikom. A hovorím to dlhodobo. Súhlasím s odborníkmi, títo chlapci z toho robia mackopsa. HB by som neriešil, keby sústavne neporusovali nejaké pravidlá a neznizili sa na ublizovanie ženám…

Pridaj komentár