Keď sa pozriete do akejkoľvek facebook diskusie ohľadom politiky, nájdete tam extrémne množstvo hádok a obvinení o prehreškoch tej druhej strany. Samozrejme, kopa obvinení má niečo do seba. Na čom ale mnohí pohoria, je tzv. debunk (z anglického „odhaliť podstatu“) obvinení.

Ak niekoho z niečoho obviníte, nesiete tzv. dôkazné bremeno. To je často problém zmanipulovaných ľudí, ktorí len hovoria slovami svojich favoritov, avšak bez kritického myslenia. Dôkazom je aj zoznam káuz Ficovej a Pellegriniho vlády, ktorý nájdete na tomto odkaze.

To sú hoaxy

Najčastejšie a najobľúbenejšie tvrdenie prívržencov týchto vlád. Hoci v samotnom zozname nájdete mnoho odkazov na konkrétne články a zdroje (vrátane štátnych inštitúcii), mnohí títo ľudia si pôjdu svoje, samorejme bez nahliadnutia do tohto súboru a zdrojov.

Politické čistky

Toto je označenie, ktorým vyššie spomínaní ľudia poukazujú na aktuálne zásahy NAKA. Týkajú sa ľudí, ktorí sa napríklad nachádzajú aj v tomto zozname. NAKA bola v minulosti zneužívaná na politickú diskreditáciu, o čom by vedeli hovoriť viacerí – napríklad aj Igor Matovič. Akcia nič samozrejme nepreukázala, no razia splnila účel zisku politických bodov a diskreditácie. Ak by niečo bolo dokázateľné, Igor Matovič by už sedel.

Reklama: Ušetrite na svojich nákupoch a získajte peniaze späť! Registrujte sa zadarmo na prachy.online !

Meteorológia v kriminalistike

Víchrica, Búrka, … Krycie názvy akcií, kde sa zatýkali – v minulosti veľmi vplyvní – ľudia a u ktorých sa dlhodobo poukazovalo na podozrenia z korupcie, či bránenie spravodlivosti, atď. Verme, že vyšetrovanie bude spravodlivé a korektné. Rešpektujme tiež prezumpciu neviny. Je však vysoká pravdepodobnosť, že z tak veľkého množstva zadržaných ľudí, bude niekto určite vinný a takisto tam bude niekto so „speváckym“ talentom.

Nehejtujme – konfrontujme a overujme

Cieľom článku nie je teraz ukazovať prstom na vinníka, či vinníkov. Na každej strane barikády nájdeme čestných ľudí aj zmrdov. Bičovanie emócií k ozdraveniu spoločnosti nepomôže. Overujme zdroje a fakty, kritizujme konštruktívne a bez urážok. Internet je miestom veľkého množstva informácií. Ak je niektoré médium označované ako konšpiračné, nie je to len tak. Sú na to relevantné dôvody. Seriózne médium nebude na nikoho útočiť, nebude nikoho častovať nadávkami, nebude opakovane zdieľať a písať lži, prípadne si vie uznať chybu a ospravedlniť sa. Takisto si bude ctiť netiketu a autor nebude anonymný.

Cieľom tejto stránky je pomáhať zlepšovať našu spoločnosť aspoň malým dielom. Pridať článok može ktokoľvek, ktorý sa bude snažiť pracovať s dátami a nie domnienkami.

Pomôžme si navzájom

Edukujme sa, píšme, rešpektujme sa. Ďakujem aj za každé zdieľanie samotnej stránky, či konkrétnych článkov a debunkov bludov.

 

S úctou Váš Milan.

Od Milan Dvorský

Blogger, ITčkár, otec, osobný vodič.

Jedna myšlienka na článok “Ak je Fico a Pellegrini vinný, nech ich obvinia!”

Pridaj komentár